Arkadiusz Ruchomski „Schronienia”

Badanie tematu „Schronienia” prowadziło mnie do rozwiązań od dosłownych domków, obór, spichlerzy do bardziej symbolicznego myślenia o schronieniu. Nie chodzi tutaj o transformację do samego znaku, ale o zmaganie się z budowaniem obiektu-  formy z drewna, płótna, o nadanie mu odpowiedniego kształtu. Sięgając coraz głębiej, w pewnym sensie cofając się do początków budowania schronień, poszukiwałem archaicznych form tworzenia poczucia bezpieczeństwa. Pisząc o schronieniach chciałem zawrzeć międzykulturowy język porozumienia krążąc intuicyjnie po orbicie skojarzeń w sztuce, filozofii i kulturze. Nawiązując do buddyjskiej teorii pustki i koncepcji  schronienia  w Trzech Klejnotach poszukiwałem niedosłownego oparcia, uzupełnienia materii w duchowość. Symbole, którymi posługuję się  tworząc obrazy są pewnego rodzaju hasłem dostępnym każdemu. Tym symbolem może być księżyc, słońce, ziemia, kwadrat, koło, łuk, filar, błyskawica…  Niosą one w sobie jungowskie archetypy, praobrazy. Są początkiem drogi do tworzenia formy od podstaw, jej rozrastania się, otwierania, prowokowania do zaszczepienia życia w obrazie. Kora, drewno, piach, wosk, mech stają się w moich obrazach swoistym cytatem z natury. W mojej twórczości zmaganie się z drewnem i nadanie mu plastyczności  jest porozumieniem pomiędzy malarstwem a rzeźbą. Jest realną nadzieją na stworzenie w przyszłości prawdziwego trójwymiarowego „schronienia”, obiektu który zejdzie ze ściany.

„W strukturze mitu konstrukcje kultury i natury odpowiadają sobie nawzajem- -natura staje się wzorcem kultury, a jednocześnie jakby „potwierdza” kulturowe sugestie, „wypełnia” ramy skonstruowane przez umysł człowieka pierwotnego: słońce usilnie zaklinane co wieczór rzeczywiście wschodzi następnego dnia rano”1

„Schronienia” to wystawa prezentująca pracę doktorską Arkadiusza Ruchomskiego – pracownika Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Przewód doktorski realizowany jest na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP.

WYSTAWA trwa od 8.11 do 3.12.2017
WERNISAŻ: 15.11, godz. 18.00