Wystawa Katedry Grafiki Warsztatowej “Klasyczne jest piękne” w Toruniu

 

Wystawa Klasyczne jest piękne jest niewielkim przeglądem Katedry Grafiki Warsztatowej w Warszawie. Przedstawiamy prace studentów i profesorów uczących od pierwszego roku tak, aby pokazać w małym przekroju cały proces dydaktyczny.

Tytuł wystawy sugeruje pokaz tradycyjnych technik graficznych. Jednak w obecnym świecie multimediów, videoinstalacji, mapingu i nowych technik wizualnych (np. Virtual reality), gdzie sztuka coraz bardziej angażuje widza w jej stwarzanie, można postawić pytanie – czym jest klasyka, i czy nadal jest na nią miejsce?

Zacznijmy od tego, że można niezależnie od technik druku odwołać się do wartości kontemplacyjnych. Druk cyfrowy posługuje się najbardziej tradycyjnym nośnikiem jakim jest papier, a nawet w przypadku nowszych druków na tkaninie lub pleksi, nawiązuje się spokojna, statyczna relacja obiekt-odbiorca. Ta relacja daje czas na przemyślenie, na wejście w magiczny krąg zrozumienia tego, co widzimy. To odróżnia grafikę od ruchomego świata migających obrazów, gdzie nie ma miejsca na zatrzymanie.

Głęboko wierzę w przesłanie, jakie pozostawił po sobie Yves Klein, że wolność w sztuce to w mniejszym stopniu swoboda artysty, a bardziej wolność oglądającego, jego prawo doznania przed obrazem tego, czego pragnie, bowiem wszystko co materialne w każdej chwili może przepaść. Pozostanie to, co wyobrażone i odczute.

Kurator wystawy
dr hab. Dorota Optułowicz-McQuaid, prof. ASP

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2018

Korzystamy z technologii ciasteczek. Przeglądając naszą stronę zgadasz się na używanie ich. Polityka cookies.Rozumiem