Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Wydział Grafiki

Konkurs na projekt graficzny torby, notesu, bidonu oraz ołówka dla Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

Opublikowano 28 lutego 2019

Instytut im. Jerzego Grotowskiego ogłasza konkurs na projekt graficzny kompletu 4 gadżetów: torby, notesu, bidonu oraz ołówka, które stanowić będą spójną całość. Konkurs realizowany jest w 20. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego i stanowi część projektu „Grotowski. Elementarz”, w ramach którego refleksji poddajemy najważniejsze pojęcia, zjawiska i dokonania, tworzące podstawę wiedzy o Jerzym Grotowskim i kierowanym przez niego Teatrze Laboratorium. Projekt stawia sobie za cel zainspirowanie przedstawicieli młodszego pokolenia do podjęcia własnej refleksji, inspirowanej innymi niż dotychczas perspektywami i doświadczeniami.

Odchodząc od teatrologicznej perspektywy badawczej, ogłaszamy konkurs skierowany do artystów plastyków i projektantów graficznych. Czekamy na projekty, które będą twórczą interpretacją sylwetki Jerzego Grotowskiego i/lub jego dorobku. Liczymy na przefiltrowanie ikony Grotowskiego przez prywatne doświadczenia i współczesne dyskursy, konfrontujące się ze stwierdzeniem, że teatr Grotowskiego jest elitarny. Zachęcamy do zmierzenia się z Jerzym Grotowskim – takim, jaki może on być odbierany dzisiaj w dobie antropocenu. Jak mówi Dariusz Kosiński: „[…] czas najwyższy na rozpoczęcie pracy u podstaw w nadziei na swoiste «nowe otwarcie»”.

Projekty oceni komisja konkursowa w składzie: Paweł Pawlak (przewodniczący), Barbara Bergner-Kaczmarek, Monika Blige. Paweł Pawlak to grafik i ilustrator, autor logo Wrocławia i plakatów kulturalnych związanych z miastem. We współpracy z wydawcami z Polski i zagranicy opracował graficznie około 80 książek. Zaprojektował scenografie do dwunastu spektakli teatralnych oraz jedną fontannę przed Wrocławskim Teatrem Lalek. Uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i za granicą. Barbara Bergner-Kaczmarek jest graficzką, projektantką książek, linorytniczką, twórczynią książek autorskich. Od 1990 roku pracuje w Instytucie Grotowskiego, tworząc jego identyfikację wizualną, projektując druki informacyjne oraz książki. Swoje obrazy, grafiki, fotografie, książki artystyczne prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Monika Blige pełni w Instytucie Grotowskiego funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych, kieruje działem komunikacji i wydawniczym, redaktorka ponad trzydziestu tytułów oraz redaktorka czasopisma internetowego „Performer”.

Na projekty czekamy do 18 marca 2019. Szczegóły na: http://grotowski-institute.art.pl/konkurs/.