II Pracownia Grafiki Warsztatowej dla studentów III-V roku

PROF. ZW. ANDRZEJ WĘCŁAWSKI

DR MATEUSZ DĄBROWSKI

DR KAMIL ZALEWSKI

Pracownia powstała w2007 roku, jako jedna z pierwszych oferująca studentom nowego typu program nauczania grafiki opartej o nowe media i tradycyjny warsztat graficzny. Podstawowym jego założeniem jest rozwijanie kreacyjnej i artystycznej wrażliwości studenta, dbałość o jego rozwój intelektualny i pobudzanie zainteresowania sztuką. Ważnym elementem programu jest przekazywanie wiedzy z zakresu technologii grafiki:  technik druku cyfrowego, druku offsetowego, serigrafii, technik przedrukowych jak też klasycznych technik graficznych / akwaforty, akwatinty, suchorytu/ oraz unikatowych metod tworzenia obrazu graficznego.
Podstawowym zadaniem jest przygotowanie studenta do twórczego posługiwania się złożonym warsztatem graficznym, który pozwoli na swobodne wyrażanie jego koncepcji artystycznych. Swoboda w posługiwaniu się współczesnym warsztatem cyfrowym w połączeniu z wiedzą o tradycyjnych technikach graficznych stanowi silny bodziec kreacyjny w procesie dydaktycznym.
Program obejmuje również zespół zagadnień tematycznych i ćwiczeń praktycznych analizujących jak poprzez rozszerzenie warsztatu o nowe media zmienia się miejsce, rola, sposób tworzenia i oddziaływania grafiki warsztatowej: jak zmienia się definicja grafiki, problem i zastosowanie niematerialnej matrycy, proces zapisu cyfrowego jako źródła kreacji, nowe miejsca prezentacji / grafika artystyczna w sieci internetowej, w przestrzeni publicznej, wykorzystanie grafiki do  realizacji pokazów multimedialnych i instalacji graficznych /.
Stawiane przed studentami problemy wymagają twórczej interpretacji, kreatywności i wiedzy teoretycznej oraz rozwijania umiejętności autoprezentacji. W ramach programu organizowane są wystawy, wykłady, warsztaty, pokazy filmowe i multimedialne z zakresu kultury współczesnej.

Pracownia posiada odpowiednie zaplecze warsztatowe /elektroniczne i tradycyjne/, dobrze przygotowaną przestrzeń ekspozycyjną, bogatą bibliotekę. W ramach posiadanej przestrzeni prowadzona jest Galeria Pracowni nr 6. Organizowane są indywidualne i zbiorowe wystawy prac studentów, pokazy dyplomowe i wystawy zapraszanych artystów. Pracownia posiada stronę internetową /pracownia6.com/ , profil na Facebooku /galeria pracowni nr 6/ oraz wydaje okolicznościowe wydawnictwa. W pracowni prowadzone są zajęcia dla studentów studiów stacjonarnych, niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich), studentów studiów doktoranckich i studentów z innych wydziałów.

Zagadnienia uwzględniane w zadaniach dla studentów:

• techniki klasyczne
  • techniki mieszane /cyfrowe i klasyczne/
  • techniki cyfrowe
  • offset
  • serigrafia
  • druk na różnych materiałach, nowe materiały w grafice artystycznej
  • formy przestrzenne w grafice
  • instalacje graficzne
  • grafika w przestrzeni publicznej, nowe przestrzenie ekspozycyjne
  • grafika wielkoformatowa
  • grafika artystyczna a multimedia