Akademia Sztuk Pięknych

Wydział Grafiki

PROF. ZW. RYSZARD ŁUGOWSKI

DR HAB. ANNA KLONOWSKA

Rysunek to podstawowa forma przekazu osobistego postrzegania, interpretowania i opisywania świata. Przy pomocy tej najprostszej i najbardziej bezpośredniej techniki, najtańszego sposobu zapisu myśli, możemy odnaleźć  drogę do poszukiwania  własnego twórczego języka Sztuki. Odnaleziony własny system zapisywania idei na płaszczyźnie, własny znak czy metodę postępowania, można zastosować z powodzeniem w innych technikach i dziedzinach sztuki, również takich które atakują przestrzeń i rozgrywają się w czasie. To dzięki rysunkowi możemy najszybciej wykształcić umiejętność analitycznego i syntetycznego rozwiązywania problemów artystycznych. Nauczyć twórczego podejścia do materiału, przestrzeni, eksperymentowania  z formą, kompozycją,  tworzyć różne symulacje rysunkowe całości projektu, wybierając wariant najtrafniej ukazujący przesłanie zamyślonej idei. Dzięki rysunkowi wreszcie możemy  starać się twórczo przełamywać dzisiejszy paradygmat Sztuki.  Tak rozumianemu  znaczeniu  rysunku służy poniższy program nauczania:

Poprzez te ćwiczenia student nabywa m.in. umiejętności kreowania przestrzeni wizualnej z autonomicznym wykorzystaniem technologii cyfrowych: audio, wideo i fotograficznych Poszukuje indywidualnych  środków wypowiedzi uzupełniających, dopełniających lub zastępujących rysunek. Nabywa umiejętności prowadzenia działań artystycznych na bazie rysunku w kontekście społecznym.