Projektowanie gier

DR DANIEL MIZIELIŃSKI

Projektowanie gier funkcjonuje w ramach Pracowni projektowania książki i wydawnictw elektronicznych prof. Macieja Buszewicza. Zajęcia prowadzi dr Daniel Mizieliński. Zajęcia są przeznaczone dla studentów ASP w Warszawie (3–5 rok, studia stacjonarne, niestacjonarne i doktoranckie).

Czego będziesz się uczyć?

Skupiamy się na projektowaniu gry, a nie na jej programowaniu. Rozmawiamy o fabule, mechanice, projekcie postaci i oprawie graficznej. Twoje umiejętności programistyczne nie będą brane pod uwagę, ale chętni mogą zrealizować swój projekt od zera JS, Unity lub Unrealu.
Na początku roku studentki i studenci muszą podzielić się na 3–4 osobowe zespoły. Przynajmniej jedno zadanie w semestrze jest realizowane w grupie. Ocena jest wystawiana zarówno za końcowy efekt pracy jak i za indywidualny wkład każdej z osób.
W każdy poniedziałek zespoły prezentują na rzutniku reszcie grupy postępy w swoim projekcie. Pomiędzy zajęciami rozmawiamy na Slacku.

Programowanie

Jak już napisałem twoje umiejętności programistyczne nie będą brane pod uwagę. Podstawowa wiedza o HTML-u i CSS-ie jest przydatna każdemu projektantowi stron, również znajomość JavaScript nie może zaszkodzić.
Chcesz skupić się na projektowaniu, proszę bardzo. Nie będę wymagał napisania choćby jednej linijki kodu. Jednak jeśli chcesz napisać samemu własną stronę lub aplikację to służę pomocą.
Kursy dla programujących znajdują się na Kursowniku.  HTML5 + CSS3JS i HTML5 Canvas od zera oraz Podstawy git został stworzony specjalnie dla studentów naszej pracowni.

Pisanie
Żeby dobrze projektować trzeba nauczyć się werbalizować problemy znajdujące się w projekcie. Nie jest to łatwe szczególnie jeśli ocenia się własną pracę. Dlatego jedno z zadań polega na napisaniu recenzji gry. Zebrane teksty można poczytać na pracownianym  Medium.

Czy mogę się zapisać na zajęcia jeśli studiuję na innym wydziale?
Tak. Każdy student warszawskiej ASP (poza studentami pierwszego i drugiego roku) może przychodzić na zajęcia. To dotyczy również studiów niestacjonarnych i doktoranckich.
Czy muszę umieć programować albo wiedzieć cokolwiek o grach?
Nie. Szkoła jest po to, żeby się uczyć. Możesz zapisać się do pracowni tylko po to, żeby dowiedzieć się, czego nigdy nie chcesz robić.
Czy muszę przyjść z własnym komputerem?
Nie. Zajęcia są korektowe. Przychodzisz i pokazujesz co zrobiłaś/zrobiłeś w domu lub zadajesz nękające cię po nocach pytania. W pracowni jest dostęp do szybkiego internetu i prace zazwyczaj pokazujemy na rzutniku.
Nigdy nie lubiłam/lubiłem matematyki. Programowanie mnie przeraża. Czy projektowanie gier albo stron lub pisanie kodu jest dla mnie?
Programowanie nie jest obowiązkowym elementem. A projektowanie na ekran nie ma w sobie więcej matematyki niż projektowanie kolumny tekstu w książce. Poza tym, czasem warto spróbować czegoś radykalnie nowego. Nawet tylko po to, żeby potem to odrzucić.

kursownik.pl     medium.com    gryistrony.pl