Od 18 do 26 maja 2024 w Stacji Muranów będzie prezentowana wystawa malarstwa absolwenta wydziału Grafiki ASP w Warszawie – Arkadiusza Glegoły. Wystawa znajduje się w programie Noc Muzeów 2024

Arkadiusz Glegoła

Urodzony w 1994 roku w Warszawie. Ukończył wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z wyróżnieniem rektorskim. Brał udział w XI edycji wystawy Coming Out – Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie. Trzykrotnie uzyskał stypendium rektorskie. Uczestnik wystaw indywidualnych m. in.: O Złożoności, Nowosądecka Mała Galeria (2022), Relacja zdarzeń, Galeria Apteka Sztuki (2021) a także zbiorowych m. in: Ekspozycja grafik Pamięć w Galerii Direct Art Action, Birmingham (2020). Uczestnictwo w wystawie Coming Out (2019). Wystawa grafik Pamięć podczas II International Festival of Art Schools Turin (2019). Brał udział w wystawach grafiki we Lwowie, Belgradzie oraz w Galerii u Dyplomatów przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2017). Uczestnik międzynarodowej wymiany z uczelnią Universität der Künste w Berlinie oraz współuczestnik performance’u pt.: Wihajster, Swallow, Freightag organizowanego w ramach współpracy, Galeria Salon Akademii (2017). Działa interdyscyplinarnie. Zajmuje się malarstwem, grafiką oraz eksperymentuje z fotografią. W swoich działaniach eksponuje intymność, budując przestrzeń wokół własnej sylwetki.

Oczekujący

To obraz oparty na imitacji własnych przeżyć. Odnosi się do głębokiej refleksji wobec obecności w przestrzeni, na którą wpływa całokształt wielu zdarzeń dziejących się niezależnie od naszej woli. Wywierających wpływ na poczucie stabilizacji. W sposobie codziennego funkcjonowania zwracam uwagę na zjawisko arytmii. Powoduje zniekształcony odbiór otoczenia. Pełen sprzeczności i nieścisłości, szczerości oraz niedopowiedzenia. Widmem wnikliwej obserwacji stają się obrazy, których czas i miejsce określam w rzeczywistości o zdeformowanym porządku. W trudnym i osobliwym procesie przekształcania materii znajduję przedstawicieli rodzaju ludzkiego; przedmiotem dążeń staje się fragment dotkliwej, osobistej przestrzeni, dzielonej z realnym światem. Formę rozwijają pogłębiające się wątpliwości oraz jej uwikłanie we własną niezależność i autonomiczność, która kształtuje personalny kamuflaż. W wydestylowanym ze zbędnych elementów obszarze, poruszam aspekty codziennej egzystencji, które wyjęte z kontekstu stają się przedmiotem marzeń.

Wydarzenie

Stacja Muranów, ul. Generała Władysława Andersa 13, Warszawa
Wernisaż: 18 maja 2024, g. 18:00, wstęp wolny
18 maja – 26 maja 2024