Mateusz Dąbrowski zajmuje się malarstwem, grafiką artystyczną, formą przestrzenną, instalacją. Koncentruje się wokół rzeczywistości niezauważanej, realności nielogicznej, bezprzedmiotowości środowisk. Interesuje się takimi zjawiskami jak czas, ruch, materia.
W jego pracach nie ma jednoznaczności, zajmują go bardziej pytania niż odpowiedzi. Materiały, których używa do realizacji prac mają zawsze nieprzypadkowe znaczenie. Tworzy formy, których ideą jest wykraczanie poza ich materialność, a nierzadko interaktywny charakter dzieł jest kluczowy przy współtworzeniu znaczenia i sensu. Dąbrowskiego interesuje teoria ciągłego ruchu, powodującego nieustanną zmianę, zdeterminowany ewolucjonizm. Swoje rzeźby wprowadza w ruch symultaniczny z minimalistyczną powtarzalnością, parafrazując prace żywego organizmu.
Urodził się w 1980 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obronił dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Rafała Strenta i aneks z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki. Przez 15 lat współpracował z prof. Andrzejem Węcławski współtworząc charakter pracowni grafiki artystycznej, Pracowni nr 6. Uzyskał stopień doktora habilitowanego w 2018 roku. Prowadzi Pracownię Sitodruku i Technik Cyfrowych dla 1 i 2 roku studentów stacjonarnych. Jest od 2016 wydziałowym koordynatorem programu Erasmus. Jest opiekunem inicjatywy studenckiej KISSPRINT – Stowarzyszenia Twórców Grafiki Artystycznej, skupiającej studentów i absolwentów wydziału Grafiki w Warszawie i organizującej wystawy oraz publikacje dokumentujące wydarzenia.
Uczestniczył w Sympozjach Radziejowickich organizowanych przez Bożenę Kowalską, a także rezydencji artystycznej w Gutersloh w Niemczech (2008). Otrzymał nagrody w konkursach; główną nagrodę konkursu Artystycznego Siemensa (2005). Nominowany do nagrody Paszport POLITYKI 2010, Otrzymał Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2009), wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Grafiki na Tajwanie (2010), nagrodę Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską (2010), półroczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz stypendium z Programu Młoda Polska (2015).
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 10
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 11
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
-
Stopień naukowy
-
Wydział