05.04.2024

„P_6 Kolekcja”. Wystawa Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej z Wydziału Grafiki

Galeria Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. 26 kwietnia-12 maja 2024 r.

O wystawie:
Na wystawie prezentowany jest wybór prac studentów z Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej /Pracownia nr 6/działającej na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Prace są fragmentami większych cykli tematycznych i obszernych realizacji dyplomowych. Podejmowane tematy i stosowane metody graficzne są odpowiedzią na stawiane przed studentami zadania: „Kultura-natura”, „Atlas”, „Granica”, „Zewnętrzne-wewnętrzne”, „Passenger”, „Odmiany czasu”. Motywem przewodnim wystawy „P_6 Kolekcja” jest ukazanie grafiki artystycznej jako zjawiska ciągle żywego i obecnego w sztuce współczesnej, wykorzystywanego na różne sposoby przez artystów. W praktyce artystycznej istotna jest relacja pomiędzy formą pracy, a treścią dzieła. Opanowanie umiejętności kreowania wielowymiarowości dzieła jest istotą realizacji podejmowanych przez studentów Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej. Treść dzieła nie zawiera się tylko w przedstawieniu, lecz w stosunkach znaczeniowych pomiędzy wykorzystanymi elementami, użytymi materiałami i sposobami prezentacji. Umiejętność prowadzenia inteligentnej gry z odbiorcą jest podstawowym elementem kreowania we współczesnej praktyce artystycznej. Ta gra toczy się nieustannie. Tu jest miejsce na poszukiwanie i odkrywanie indywidualności twórczej. Przedstawiane realizacje są wynikiem połączenia eksperymentów technologicznych z dziedziny druku z poszukiwaniami idei, nowymi sposobami prezentacji i zastosowania różnych materiałów.

Uczestnicy i uczestniczki wystawy:
Karolina Głowacka, Julia Grygiel, Katarzyna Iwańczuk, Maria Karnowska, Marta Krupa, Zuzanna Kuglasz, Zofia Leszczyńska, Natalia Lewandowska, Wiktoria Mołczanow, Maria Pakier, Tomasz Plawski, Julia Reguła, Adam Skrzypiec, Maurycy Sobański, Cyprian Szablak, Wojciech Szeweluk, Maja Urbanek, Jan Urbaniak, Wacław Warchoł, Anna Wojtkowska, Katarzyna Zawada, Paulina Zboina.

Kuratorzy wystawy
Prof. Andrzej Węcławski, Dr. Kamil Zaleski

O pracowni

Pracownia powstała w 2007 roku, jako jedna z pierwszych oferująca studentom program nauczania grafiki oparty o nowe media i tradycyjny warsztat graficzny. Podstawowym celem jest rozwijanie umiejętności budowania koncepcji dzieła i strategii obrazowania.
Program obejmuje zespół zagadnień tematycznych i ćwiczeń praktycznych analizujących jak poprzez rozszerzenie warsztatu o nowe media zmienia się miejsce, sposób tworzenia i oddziaływania grafiki artystycznej, jak zmienia się jej definicja, zastosowanie niematerialnej matrycy, procesu zapisu cyfrowego jako źródła kreacji, wykorzystania grafiki do realizacji pokazów multimedialnych i instalacji graficznych.
W ramach programu organizowane są wystawy, wykłady, warsztaty, pokazy filmowe i multimedialne z zakresu kultury współczesnej. Przygotowywane są wystawy i wspólne wyjazdy ze studentami. Pracownia posiada odpowiednie zaplecze warsztatowe i bogatą bibliotekę. W ramach posiadanej przestrzeni prowadzona jest od wielu lat Galeria Pracowni nr 6. Organizowane są indywidualne i zbiorowe wystawy prac studentów, wystawy i wykłady prowadzone przez zapraszanych artystów. Studenci i absolwenci pracowni otrzymali liczne nagrody i uczestniczyli na ważnych wystawach m.in. Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu /nagroda Grand Prix i liczne wyróżnienia/, Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach., cyklicznej wystawie wybranych dyplomów z ASP w Warszawie UpComing 2022 /nagroda główna, za najlepszy dyplom w kategorii sztuka/, Nagroda Grand Prix /nagroda rektorów/ na wystawie Najlepszych dyplomów z Akademii Sztuk Pięknych 2023 w Gdańsku.

Strony prowadzone przez Pracownię nr 6:
Strona internetowa pracowni

Galeria Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie