II Pracownia Klasycznych Technik Graficznych

Zadaniem pracowni jest zapoznanie studentów z artystyczną grafiką warsztatową jako integralną dziedziną sztuki oraz zaznajomienie ich z możliwościami i zasadami funkcjonowania warsztatu graficznego. Nauka techniki druku wypukłego nie jest głównym celem pracowni, ale stanowi jej najważniejsze narzędzie metodyczne. Z dydaktycznego punktu widzenia jest to pracownia o charakterze propedeutycznym. Jest to ważne, ponieważ nadrzędnym celem pracowni jest właśnie zainteresowanie studentów grafiką warsztatową i rozbudzenie ich chęci do pogłębiania tej wiedzy w późniejszych latach.

Program

Jednym z najważniejszych zadań pracowni jest uświadomienie studentom procesu jako uporządkowanego w czasie ciągu zmian i stanów zachodzących po sobie, który jest nierozerwalnie związane ze sztuką graficzną. Podczas zajęć na pierwszym roku młodzi następcy Dürera dowiadują się jak przygotować matrycę, poznają narzędzia graficzne, rodzaje farb i papiery. Uczą się jak w bezpieczny sposób używać wyposażenie pracowni. Podczas zajęć utrzymanych w formie ćwiczeń studenci poznają klasyczne techniki druku wypukłego na przykładzie linorytu i drzeworytu.

Na drugim roku studenci poszerzają swoją wiedzę i umiejętności praktyczne o nowe metody pracy, których nie mieli okazji poznać w ramach wcześniejszych zajęć. Artystyczna grafika warsztatowa oferuje wiele oryginalnych strategii w obrębie technik druku wypukłego jak na choćby linoryt tracony, czy kolografia, która jako jedyna z technik graficznych polega nie na redukowaniu, wycinaniu, trawieniu czy żłobieniu matrycy, ale na jej „budowaniu”.

Celem pracowni jest także zapoznanie studentów z bogactwem i różnorodnością grafiki warsztatowej, oryginalnością postaw podejmujących ją współczesnych artystów tworzących zarówno ściśle według prawideł klasycznego warsztatu, jak i poza rygorem technologicznym. Dlatego też oprócz zadań praktycznych odbywać się będą wykłady teoretyczne, których celem będzie przybliżenie sylwetek współczesnych twórców grafiki i ich metod pracy.

I rok

II rok